Jak vybrat kompresor?

Při výběru kompresoru nezapomeňte zohlednit budoucí využití

Pokud doma potřebujete nahustit míč nebo pneumatiku, popřípadě chcete nastříkat lakem lavičku na zahradě nebo se v horkém létě zchladit čepovaným pivem, je kompresor nepostradatelným pomocníkem. Zorientujte se v různých typech a parametrech v našem rádci Jak vybrat kompresor.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 min.

Druhy kompresorů

Jaký kompresor do auta

Menší rozměry, skladnost a více možností využití. Tím je specifikován kompresor do auta. Takový jednoduše přenosný kompresor vám umožní nahustit pneumatiky vašeho auta i kola, ale třeba i nafouknout matraci nebo fotbalový míč.

Pro napájení ze zapalovače auta je nezbytné, aby měl napájecí napětí 12 V. Pro vyšší byste pak museli dokoupit měnič napětí. Dále si zkontrolujte rozsah tlaku a např. i délku hadice pro pohodlnou obsluhu všech 4 kol. Pokud vám varianta zapojení do zapalovače nevyhovuje, v nabídce najdete také vhodný aku kompresor menších rozměrů.

Šroubový

Šroubový kompresor je určený především pro průmyslové provozy a všude tam, kde je třeba produkovat velké množství vzduchu. Ten pak putuje do různých pohybových ústrojí nářadí nebo linek. Zjednodušeně tyto kompresory fungují na principu šroubů, které se točí proti sobě, a tak stlačují vzduch.

Výhodou je tichý chod (šrouby se jen točí bez dalších pohybů), při dobré údržbě dlouhá životnost a efektivnější využití nasátého vzduchu. Nevýhodou je složitější nastavení na provoz, náročnější údržba a samozřejmě také cena (cca od 50 000 Kč), která souvisí s určením do silného provozu.

Pístový

Pístový kompresor má uvnitř píst, podobně jako ve spalovacím motoru. Na rozdíl od výbuchu paliva však stlačuje vzduch a vypouští ho do vzdušníku (tlakové nádoby). Pokud je tam dostatečný tlak, kompresor se sám vypne a čeká na využití vzduchu např. při huštění pneumatiky.

Výhodou je jednodušší konstrukce a s tím související nízká cena. Rovněž nevyžaduje příliš náročnou údržbu. Bohužel je hlučnější, což je spojeno s nárazy pístů.

Olejový

Olejový kompresor je vhodný pro většinu dílenských prací, jen je třeba mít na paměti kontrolu a doplňování maziva. Pokud budete toto pravidlo dodržovat, odmění se vám delší životností. Mazání je u tohoto typu do jisté míry podobné spalovacímu motoru.

Olej je v tomto případě rozstřikován do prostoru válce pod pístem. Olejové páry se tak dostávají do stlačeného vzduchu, což např. v případě pneumatického nářadí šetří práci s dalším přimazáváním.

Bezolejový

Bezolejový kompresor disponuje speciální destičkou s těsněním odolným vůči teplotě a oděru. Pro zamezení tření proto nepotřebuje klasický píst. Ve stlačeném vzduchu tak nejsou žádné olejové páry. Takový kompresor je tudíž vhodný do potravinářství, na čepování piva apod. Tato konstrukce do určité míry limituje výkon.

Kompresory využijete v dílně i na zahradě. Rady pro vaší podzimní zahradu hledejte v našem článku Jak zazimovat zahradu. Huštění pneumatik na autě i na kole je pro kompresor hračka. Tipy jak na to najdete třeba na naší stránce Jak nafouknout kolo.

Jak vybrat kompresor podle parametrů

Sací a výstupní výkon

Výstupní výkon pro vás bude nejdůležitějším parametrem. Musí být totiž takový, aby zvládl obsloužit všechna připojená zařízení, proto sledujte, jaký je u nich odběr vzduchu. Sací (vstupní) výkon však neodpovídá výstupnímu. Platí, že výstupní výkon je pouze cca 60 % sacího výkonu.

Přibližný průtok vzduchu pro konkrétní činnosti

Výkon jako takový se pak počítá v litrech za minutu a pro vaši představu platí, že:

  • 50–160 l/min - stačí na huštění pneumatik, nástřik menších ploch a ofukování nečistot
  • 100–260 l/min - pro nástřik středně velkých ploch a menší pneumatické nářadí v dílně a při montáži
  • 260–410 l/min - bude ideální pro stříkání větších ploch, středně výkonné pneumatické nářadí nebo NC stroje
  • více než 410 l/min - je určeno pro profi dílny, výkonné pneumatické nářadí a pneuservisy

Příkon

U těch nejméně výkonných kompresorů počítejte s příkonem cca 500 - 1 000 W, častěji pak půjde o zhruba dvojnásobek. V náročnějších provozech může příkon dosáhnout na 3 000 W a u modelů pro nepřetržité fungování až na 7 500 W.

Maximální pracovní tlak

Jde o veličinu, která udává, jakou silou je vytlačován vzduch. Údaj je důležitý např. pro huštění pneumatik, které musí být pod velmi konkrétním tlakem. Slabší kompresory mají max. tlak do 10 barů. Standardem je hodnota mezi 10–12 bary.

Provozní náročnost / doba provozu

Provozní náročnost určuje, zda bude provoz kompresoru přerušovaný, či nikoliv. V případě nepřerušovaného provozu byste měli volit vždy šroubový model. V opačném případě bude stačit i pístová varianta. Doba provozu by se pak měla pohybovat kolem jedné třetiny časového intervalu. Např. 20 minut z 1 hodiny, případně 40 minut ze 120minutového intervalu.

Kompresor za běhu nikdy nevypínejte vytažením ze zásuvky. Obešli byste tím funkci automatického odvzdušnění válce. Kompresor by se tak při dalším startu nejen nemusel rozběhnout, ale hrozilo by i spálení motoru!

Objem tlakové nádoby

Tlaková nádoba, vzdušník nebo vzduchový zásobník - různé názvy, ale vždy jde o prostor, kde je uchováván stlačený vzduch. Pokud budete pouze hustit pneumatiky nebo nafukovat bazén, nebudete tlakovou nádobu potřebovat. V případě, že potřebujete nárazový intenzivní odběr, volte zásobník alespoň na 20 l, v ideálním případě pak kompresor 50l.

Hmotnost

Hobby přístroje jsou vyráběny z méně kvalitních materiálů, a proto jsou lehčí. Přesto zvládnou vámi svěřené činnosti a mohou vážit „pouze“ 10 a méně kg. Jde většinou o modely bez tlakové nádoby. Standardní váhou pro domácí kompresor je 20–40 kg včetně tlakové nádoby. Pokud hledáte model do nepřetržitého provozu, může váha vzrůst na stovky kilogramů.

Jaký kompresor dle využití

Plánované použití

Pro domácí použití bude dostačující menší model se sacím výkonem cca 80–270 l nasátého vzduchu za minutu. Výstupní výkon je pak cca 60 % vstupního. Pro nástřik středně velkých ploch a práci s pneumatickým nářadím byste měli počítat s většími stroji s tlakovou nádobou a sacím výkonem od cca 100 l/min. Tlaková nádoba pak může mít různou velikost, nicméně počítejte min. s 20 l.

Četnost použití

Pokud kompresor zapnete jednou týdně na 15 min, bude vám stačit prakticky jakýkoliv hobby model. V pohodě ho využijete k nafouknutí míče, bazénu nebo nahuštění pneumatiky. Když ho ale necháte běžet příliš dlouho, může se poškodit.

Poloprofi model s hliníkovým tělem vám přijde vhod např. v domácím pneuservisu. Profi modely s nonstop provozem jsou využívány např. v truhlářské dílně. Může na ně být napojeno i několik zařízení. Poznáte je i díky litinovému bloku, který má největší tepelnou odolnost. Samozřejmě jde ale o nejdražší modely v ceně desítek i stovek tisíc korun.

Místo užívání

Kompresor lze mít umístěný v běžné garáži, ale můžete tak snižovat jeho životnost. Skrze přístroj totiž prochází velké množství vzduchu a ten by měl být pokud možno čistý a ne příliš horký. Místnost s kompresorem je také nezbytné odvětrávat, aby se přístroj nepřehříval.

Kvalita

Skutečnou kvalitu přístroje poznáte až po nějaké době provozu. Pokud nemáte možnost si přístroj před koupí vyzkoušet, pročtěte si naše recenze. Důležitý je rovněž servis, ať už v rámci záruky nebo po ní.

Značkový výrobce bude mít pravděpodobně své servisní středisko blízko vašeho bydliště. Případné poruchy nebo opravy tak vyřešíte rychle a bez zbytečného čekání. Důležitá je také široká nabídka kompatibilního příslušenství a poradenství.

Další výbava do dílny

Rázové utahováky

Elektrická kladiva

Brusky

Pily

Aku vrtačky a šroubováky

Frézy a frézky

Rady na závěr

Příslušenství

V nabídce příslušenství najdete množství nástavců a především různých pistolí s rozdílnými koncovkami.

Ofukovací pistole je ideální, když potřebujete zbavit povrch nečistot a nechcete používat hadřík nebo hrubý materiál.

Pokud potřebujete nabarvit nebo nalakovat plochu, stříkací pistole vám perfektně poslouží. Stačí pouze zvolit správnou velikost nádobky. Užitečnou funkcí je možnost regulace přívodu barvy a samotného paprsku.

Tryskací pistoli využijete na odstraňování rzi nebo okují abrazivními materiály. U každé pistole máte uvedený údaj, do jakého průměru může tento materiál být.

Užitečným příslušenstvím je i hadice, která povede od kompresoru k nářadí. Vyrábí se v různých délkách a s různými průměry.

Rázové utahováky patří k nejčastějšímu příslušenství kompresorů. Oceníte je při montáži ocelových konstrukcí, utahování a povolování šroubů u kol automobilu.

Elektrická kladiva jsou typem nářadí, bez něhož se neobejde instalatér, topenář nebo zedník. Pneumatické kladivo si žádá kvalitní kompresor, odvděčí se vám ale rychlou prací.

Údržba

Odkalování je důležité pouze pro kompresory s tlakovou nádobou. Vzduch totiž obsahuje nečistoty a ty se usazují právě ve vzdušníku. Proto má nádoba odkalovací ventil, skrze který probíhá čištění.

Pokud je kompresor mazaný olejem, je nezbytné jej doplňovat. Používejte vždy oleje doporučené výrobcem a jejich hladinu kontrolujte měrkou nebo podle olejoznaku.

U olejových kompresorů je samozřejmě nutné olej i měnit. Interval výměny může být 100, nebo 300 hodin práce, případně jednou za 2 roky. Hladinu oleje kontrolujte průhledem v klikové skříni.

Další užitečné články

Zazimování zahrady Huštění pneumatiky na kole